przypisy w pracy magisterskiej
By ahemef Follow | Public

Zmęczony po podróży narrator udaje się do okrągłego pomieszczenia, a następnie otwiera czwarte spośród pięciu znajdujących się w nim drzwi. Wciąż czuje czyjąś obecność, lecz wewnątrz pokoju nie zastaje nikogo. Decyduje się wziąć prysznic, a w łazience znajduje metalowe narzędzia. Odświeżywszy się, sięgnął Kelvin po „Historię Solaris”. Solaris była planetą o nietrwałej orbicie, która krążyła wokół dwóch słońc, czerwonego i niebieskiego. Ekspedycja Ottenskjolda nie znalazła na tej pustynnej planecie żadnych śladów życia. Przez lata pozostawała jednak Solaris obiektem zainteresowania badaczy kosmosu. Ci wkrótce podzielili się na dwa obozy. Jeden uważał pokrywający ją ocean za twór organiczny, drugi za prymitywny, coś przypominającego ogromną komórkę. Fizycy określali ocean mianem maszyny plazmatycznej, która działa celowo (w ten sposób wyjaśniano zmiany w orbicie planety). Wkrótce Solaris rozpaliła naukowców i badaczy. Ustalono bowiem, że ocean potrafi bezpośrednio modelować metrykę czasoprzestrzeni.

Wszystko to działo się na kilkanaście lat przed narodzinami Krisa Kelvina. Kiedy bohater chodził już do szkoły, Solaris powszechnie uważana była za planetę obdarzoną życiem, która ma tylko jednego mieszkańca.

Drugi tom „Historii Solaris” zawierał szczegółowy opis jedynej istniejącej na planecie formy życia. W kolejnym zaś znajdowała się szeroka bibliografia. Tak naprawdę wciąż nie było jednak wiadomo, czym lub kim tak naprawdę jest ten ogromny ocean. Niektórzy przypuszczali nawet, że jest to gigantyczny mózg, znacznie przewyższający rozwojem ludzkość.

Kelvin przyjrzał się jeszcze mapie Solaris, a patrząc na nią czuł zdumienie. Nagle zdało mu się, że oprócz niego w pokoju jest ktoś inny. Drzwi były zaryglowane. prace magisterskie licencjackie dyplomowe pracelicencjackie.edu.pl prace magisterskie

1 Follower
Comments